Jak uszyć prostą spódnicę? (2)

Tkanina oczarowała mnie swoim wzorem i kupiłam ją z zamiarem uszycia eleganckiej spódnicy na lato. Takiej trochę na luzie, ale pasującej do koszuli.  Po przewertowaniu wykroi spódnic na karczku oraz długiego rozmyślania, co zrobić z tą czarną kantom na dole doszła do wniosku, że najlepsze będzie najprostsze rozwiązanie, czyli spódnica z marszoną górą z wykorzystaniem wzoru tkaniny. Udało się uzyskać elegancką spódnicę bez skomplikowanych cięć i szyć. Poniżej prezentuję  przepis na prostą i elegancką spódnicę w wersji skróconej + pełną instrukcję w PDF.

Jak uszyc prostJak uszyc prosta i elegancka spodnice.pdf 

Potrzebujemy:

  • Tkanina bawełniana z kantom, szer. min. 80 cm
  • Gumka szerokość: 1 cm, długość ok. 7m
  • Mała agrafka
  • Maszyna do szycia
  • Deska do prasowania i żelazko

Przed przystąpieniem do szycia tkaninę należy zdekatyzować (wyprać w ciepłej wodzie, wysuszyć i rozprasować).

Szycie:

Rozcinamy tkaninę wzdłuż górnego zgięcia. W ten sposób otrzymujemy tył i przód spódnicy. Dwa kawałki składamy prawą stronę do prawej. Spinamy boki szpilkami. Zszywamy jeden boczny szew i wykańczamy go ściegiem zygzakowatym. Zaprasowujemy szew na jedną stronę. Na drugim boku odmierzamy od góry 12-15 cm (w zależności jak długą chcemy mieć spódniczkę). Zszywamy bok tylko do zaznaczenia. Również zaprasowujemy szew na jedną stronę. Część nie zszytą składamy na tą samą szerokość co zszycie i zaprasowujemy.

 

Od górnego brzegu odmierzamy ok. 12-15 cm (tyle samo ile w poprzednim kroku) i zaznaczamy tą odległość w kilku miejscach. Składamy tkaninę wzdłuż powstałej linii lewą stroną do lewej (krótsza część będzie pasem). Zaprasowujemy. Od dolnego brzegu krótszej części odmierzamy 1 cm i zaznaczamy w kilku miejscach. Zawijamy materiał wzdłuż powstałej linii pod spód, tak by schować postrzępiony materiał. Zaprasowujemy powstałe zagięcie.

 

Tuneliki na gumkę: Na powstałym pasie zaznaczamy szpilkami odległości co 1,5 cm (od górnego brzegu 1,5cm, 3cm, 4,5 cm itd.). Następnie przeszywamy w zaznaczonych odległościach cały pas by uzyskać tuneliki. Uwaga: zaczynam od bocznego szwu, który nie został zszyty do końca i szyjemy wzdłuż całego pasa aż do drugiego nie zszytego brzegu, zostawiając na końcu 1cm otwór na wciągniecie gumki.

Dzielimy gumkę na tyle częsci ile mamy tunelików. Długość 1 kawałka gumki: obwód pasa – 10 cm (najlepiej wcześniej przymierzyć, jaka długość nam pasuje). Gumkę wciągamy do powstałych tunelików za pomocą agrafki. Po przeciągnięciu gumki łapiemy oba jej końce i przeszywamy ściegiem zygzakowatym 3-4 razy w poprzek. Tak zszytą gumkę rozkładamy na płasko i odstającą część zaginamy na bok i kilkukrotnie przyszywamy ściegiem zygzakowatym do gumki.

Po wciągnięciu wszystkich gumek zaszywamy otworki – podwijamy po 0,5 cm obie krawędzie i przeszywamy lub też składamy jedną krawędź pod drugą i przeszywamy. Dół spódnicy podwijamy 0,5 cm, zaprasowujemy, podwijamy do wewnątrz drugi raz (zginamy do wewnątrz wcześniejsze podwinięcie), zaprasowujemy i przeszywamy blisko wewnętrznego brzegu podwinięcia.

Wykańczamy szwy i spódnica jest gotowa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.