Jak uszyć prostą sukienkę?

Projekt trochę spóźniony jak z resztą całe lato,  ale miejmy nadzieję, że jeszcze będzie trochę słonecznych dni  (w końcu lato kalendarzowe trwa aż do drugiej połowy września). Inspiracją do tego projektu była sukienka, którą widziała w gazecie dla kobiet. Dodatkowo, z podobnymi sukienkami spotkałam się w prawie każdej sieciówce, więc zachowuję trend ;-) . Sukienka jest bardzo prosta i każdy może zrobić w do niej wykrój w domu . Potrzebna jest tylko kartka A3 (papier pakowy, 2 sklejone kartki A4) i podkoszulka na ramiączkach.

Jak uszyc prosta sukienke.pdf?

Potrzebujemy:

 • Tkanina bawełniana w kwiaty, dł.: 100-120 cm
 • Gumka szer.: 0,5 cm, dł.: ok. 2m
 • Ozdobna bawełniana koronka lub guziczki
 • Bawełniana tasiemka szer.: 1 cm
 • Mała agrafka
 • Maszyna do szycia
 • Deska do prasowania i żelazko
 • Kartka formatu A3, ołówek, linijka
 • Bawełniana podkoszulka na ramiączkach 

Przed przystąpieniem do szycia tkaninę należy zdekatyzować (wyprać w ciepłej wodzie, wysuszyć i rozprasować).

Przygotowanie wykroju:
Przód: Podkoszulkę przykładamy do kartki i odrysowujemy zewnętrzny bok oraz górną część z oznaczeniem ramiączek i środka. Odkładamy podkoszulek.

Za pomocą linijki dorysowujemy dół. Może być w miejscu gdzie się kończy podkoszulka lub możemy zaznaczyć długości całej sukienki (jeśli mamy duży arkusz papieru). Rysujemy linię łączącą górny środek z dolnym środkiem. W ten sposób otrzymaliśmy połowę przodu. Przed wycięciem sprawdzamy czy wykrój odpowiada naszym wymiarom. By uzyskać efekt luźnej góry dodajemy z boku lub w środku 4-5 cm (ponownie rysujemy linię boku i środka). Wycinamy.
Tył:
 Przykładamy do kartki przód. Odbijamy bok, podkrój pachy. Zamiast ściętego dekoltu rysujemy prostą kreskę, która pod kątem prostym będzie się przecinać z linią środka. Wycinamy.

Podkroje: Przykładamy do kartki przód i tył. Odbijamy górę i 10 cm w dół wzdłuż zewnętrznego i środkowego brzegu.  Wycinamy.

Szycie: Tkaninę rozkładamy na całą szerokość. Składamy z dwóch stron boki, prawą stroną do prawej, tak by na środku został 10 cm pas z widoczną prawą stroną. Po obu stronach przypinamy wykroje. Środek wykroju powinien pokrywać się ze złożeniem tkaniny. Jeśli wycięliśmy tylko część wykroju to zaznaczamy pozostałą długość sukienki + 10 cm na szerokie podwinięcie. Przypinamy podkroje.

Wszystko wycinamy z 1,5 cm zapasem (tniemy 1,5 cm od wykroju). Odpinamy papierowy wykrój. Dolny brzeg podkroju obrzucamy gęstym ściegiem zygzakowatym lub kryjącym.

Na przodzie sukienki kładziemy podkrój prawą stroną do prawej. Spinamy szpilkami lub fastrygujemy górne brzegi sukienki i podkroju (pachy i dekolt). Przeszywamy blisko brzegu. UWAGA: Miejsce na ramiączka zostawiamy nie zszyte! Podkrój wywijamy na lewą stronę sukienki (do środka) i dokładnie zaprasowujemy brzeg. Te same czynności powtarzamy z tyłem i tylnym podkrojem.

Na środku przodu robimy 2 zakładki złożone do środka sukienki. Przypinamy szpilkami i przeszywamy wzdłuż brzegu. Składamy przód i tył prawą stroną do prawej. Spinamy szpilkami boki (łącznie z bokami podkroju) i przeszywamy. Można również podkrój pozostawić niezłożony z sukienką (wyciągnięty do góry), przeszyć i dopiero wtedy wywinąć do środka sukienki (tak jest ładniej).

Z pozostałej części tkaniny wycinamy 2 paski o szerokości 3 cm i długości ramiączek z podkoszulki + 5-6 cm zapasu. Wycięte paski składamy wzdłuż dłuższego brzegu na pół, prawą stroną do prawej. Zaprasowujemy. Przeszywamy dłuższy bok i jeden krótszy. Za pomocą agrafki lub szydełka wywracamy na prawą stronę. Ponownie zaprasowujemy. Ramiączka wkładamy w niezszyte miejsca na ramiączka w tylnej części sukienki. Przypinamy szpilkami. Następnie przeszywamy (podczas szycia usuwamy szpilki).

W tylnej części sukienki robimy tunelik na gumkę. Szyjemy w odległości 1,5 cm od brzegu od jednego do drugiego ramiączka. Wciągamy gumkę długości (szerokość tyłu między ramiączkami – 10 cm). Gumkę z boku przypinamy szpilkami i następnie kilkukrotnie przeszywamy. Wykańczamy tunelik.

Mierzymy sukienkę. Zaznaczamy najlepszą długość dla ramiączek i przypinamy je do przodu (wkładamy do środka przez nie przeszyte otwory). Przyszywamy przednie ramiączka. Nadmiar możemy obciąć. Wykańczamy boczne szwy poprzez obrzucenie zygzakiem lub ściegiem kryjącym.
Mierzymy sukienkę na lewej stronie. Zaznaczamy szpilkami talie. W zaznaczonej linii przypinamy bawełnianą tasiemkę. Przyszywamy tasiemkę po obu bokach tak by stworzyć tunelik dla gumki. Najlepiej, jeśli mamy maszynę do szycia, która pozwoli nam na ustawienie igły maksymalnie po prawej i po lewej stronie przy szyciu ściegiem prostym. Wciągamy gumkę (długość: obwód w tali -15 cm). Zszywamy razem brzegi gumki zygzakiem. Chowamy je do tuneliku i wykańczamy tunelik.

Dolny brzeg sukienki obrzucamy zyzgakiem lub ściegiem kryjącym. Podwijamy 10 cm do wewnątrz. Zaprasowujemy. Przyszywamy blisko obrzuconego brzegu do sukienki. Górę sukienki możemy ozdobić bawełnianą koronką lub pionowym rzędem guziczków.

3 myśli nt. „Jak uszyć prostą sukienkę?

 1. urkye

  Bardzo fajny tutorial! :))) I kiecka też świetna:)

  Ps. Nie wiem czy to lato spóźnione, czy raczej jesień się zaczęła wcześniej… Oby to pierwsze;)

 2. Senga90

  Fajna sukienka ;-) a na dodatek ten wzór obudził we mnie sentyment, w dzieciństwie mialam sukieneczkę z identycznego materiału.
  Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.