Sukienka na imprezę

Jak uszyć sukienkę na imprezę?

Sukienka na imprezę

Znów prezentuję instrukcje uszycia sukienki. Może się wydawać, że jest to jeszcze letnia sukienka ale tkanina i krój pozwala na założenie jej na jesienne/zimowe imprezy. Duża liczba marszczeń powoduje, że sukienka doskonale maskuje wszystkie niedoskonałości a asymetryczna góra nadaje jej charakteru. Doskonała na imprezę  a z marynarką świetnie nadaje się do biura. Sukienka jest uszyta z dżerseju. Szyjąc ją miałam okazję przetestować ściegi owerlokowe i stopkę do ściegu owerlokowego w mojej maszynie. Sprawdziły się doskonale. Wykończenie sukienki wyszło jak ze sklepu.

Dla tych, które/którzy nie posiadają ściegów owerlokowych mam dobrą wiadomość. Dżersej można zszyć i wykończyć ściegiem zygzakowatym.

Jak uszyc sukienke.pdf

Potrzebujemy:

 • Elastyczna tkanina najlepiej dżersej, dł.: 100-120 cm
 • Maszyna do szycia
 • Deska do prasowania i żelazko

Przed przystąpieniem do szycia tkaninę należy zdekatyzować (wyprać w ciepłej wodzie, wysuszyć i rozprasować).

Tkaninę składamy wzdłuż na pół. Rozcinamy wzdłuż złożenia. Jeśli chcemy sukienkę dopasowaną do ciała przycinamy 10-15 cm z rozciętego boku. Od strony fabrycznie zakończonego brzegu odmierzamy po skosie 15 cm i odcinamy wzdłuż tej linii róg. To będzie ramie sukienki.

jak uszyc sukienke

Na ramieniu robimy 3-4 zakładki. Przeszywamy 2 razy wąskim ściegiem zygzakowatym. Nadmiar materiału odcinamy blisko szwu i obrzucamy brzeg ściegiem owerlokowym (jeśli posiadamy w maszynie) lub zygzakiem.

jak uszyć sukienkęOd brzegu ramienia odmierzam 24 cm i zaznaczymy szpilką – jest to długość podkroju pachy. Również od brzegu ramienia odmierzamy długość do talii i od tego punktu wykonujemy 5-6 zakładek dowolnej szerokości. Tą samą odległość odmierzamy na drugim boku i też wykonujemy 5-6 zakładek (nie muszą być symetryczne).

Zszywamy ściegiem zygzakowatym od końca podkroju pachy do końca sukienki. Zszywamy zygzakiem drugi bok. Mierzymy sukienkę, jeśli potrzeba dodajemy 1-2 zakładki lub robimy marszczenie. Jeśli posiadamy maszynę ze ściegami owerlokowymi to obrzucamy takim ściegiem boczne brzegi sukienki. W tym przypadku przyda się specjalna stopka do ściegu owerlokowego, która pozwoli równo prowadzić tkaninę.

Wykończenie sukienki. Obrzucamy dekolt sukienki wąskim zygzakiem lub ściegiem owerlokowym. Wywijamy dekolt do środka na długość 4-5 cm. Zaprasowujemy. Następnie przyszywamy wywinięcie do ramienia i boku sukienki (by się nie odwijało podczas noszenia). Podwijamy do 1 cm dołu sukienki do wewnątrz. Zaprasowujemy. Następnie przeszywamy wąskim ściegiem zygzakowatym.

Jak uszyć sukienkę

Wykańczamy wszystkie szwy i sukienka jest gotowa do noszenia.

6 myśli nt. „Jak uszyć sukienkę na imprezę?

 1. Joanka-z

  WOW! Znowu zasada „less is more” okazuje się niezawodna – prosto i z klasą:) Ekstra! Masz fajne pomysły i czytelne tutoriale:) Będę zaglądać – nauki szycia nigdy za dużo:D
  Pozdrawiam!
  Joanka-z:)

 2. Agnieszka Autor wpisu

  Dziękuję i cieszę się, że moje tutoriale są użyteczne. Już wkrótce kolejny pomysł!

 3. strapiona

  ja mam inny problem :( może umiałybyście mi pomóc? otóż upiłam sukienkę w pretty girl turkusową żakardową , niestety bez rękawków, a teraz bardzo chciałabym doszyć , tylko z kupieniem takiego samego materiału jest mało prawdopodobne i tu pytanie , czy do takiej żakardowej można doszyć rękaw z innego materiału? chciałabym taki prosty, 3/4 bo ona jest od pasa rozkloszowana
  pomóżcie mi proszę

 4. Agnieszka Autor wpisu

  Teoretycznie można dosyć, bo nawet jeśli nie wyjdzie dobrze, to można je odpruć ;). Praktycznie może być problem z odpowiednim wykrojone rękawa, by dopasowali się do rękawa i doborem tkaniny. Ja bym szukała gładkiej w tym samym odcieniu, kremowym lub szarym. Albo uszylabym krótkie bolerko z rękawem 3/4 z tej tkaniny, by mieć elegancki komplet i zasłonięte ramiona :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.