Jak Szyć – 10 Dobrych Rad

1. Fastryguj, fastryguj!

Zajęcie trochę nudne i nie dla osób żądnych szybkich efektów, ale dzięki niemu można sprawdzić, czy szyte ubranie dobrze się układa i uniknąć mozolnego, a czasem niszczącego tkaninę prucia. Fastrygowanie najlepsze jest dla początkujących. Podczas szycia nie rozjedzie się tkanina.

 

2. Tnij ze skosu.

Tkaniny nieelastyczne powinno się ciąć ze skosu (jeśli to wymagane – chyba, że chodzi o to, że „chyba, że wymagane jest inaczej”). Spowoduje to, że ubranie będzie się dobrze układać i się nie rozejdzie.

 

3. Luksusowe tkaniny kupuj w luksusowych sklepach z tkaninami.

W nich jest największa szansa, że tkaniny nie leżały za długo na regale i się nie rozejdą podczas szycia.

 

4. Dbaj o swoją maszynę, a będzie Ci długo służyć.

Zgodnie z zaleceniami producenta, maszynę należy czyścić regularnie i oliwić (informacje o pielęgnacji maszyny zawiera zwykle instrukcja obsługi). Każdy stuk, zły naciąg nici lub nietypowe szycie powinno nas niepokoić i motywować do kontroli maszyny.

 

5. Polub Burdę.

Co prawda opisy wykonania ubrań są czasem dziwnie napisane, ale to wina tłumaczenia z języka niemieckiego. Dodatkowo, Burda wychodzi naprzeciwko adeptom sztuki krawieckiej i coraz częściej prezentuje proste wykroje i samouczki. Dobrym rozwiązanie jest też „Burda, krok po kroku”. Wykroje nie zniechęcają, chociaż nad opisem czasem trzeba pomyśleć. Ale nikt nie mówił, że będzie łatwo.

 

6. Nie zrażaj się krytyką.

Koleżanka stwierdziła, że krzywo? Ktoś się wykrzywił, że nie tak uszyte? Krytyka jest potrzebna, zwłaszcza od ekspertów w szyciu, którzy zwykle dają dobrą radę lub wskazówkę. Jednak należy bagatelizować krytykę zazdrosnych laików, którzy się nie znają, ale swoje zdanie po prostu lubią mieć.

7. Eksperymentuj!

Bo z eksperymentu rodzą się najlepsze pomysły i wielcy kreatorzy ;-)

 

8. Zawsze wykańczaj.

Każdy brzeg musi być obrzucony przynajmniej gęstym zygzakiem lub ściegiem kryjącym. Szwy najlepiej wykończyć poprzez szycie po szwie do tyłu i ponownie do przodu. Zaczynając, szyjemy 2-3 cm do przodu, potem za pomocą specjalnej funkcji szyjemy po naszym szwie 2-3 cm do tyłu. To samo robimy, gdy dotrzemy do drugiego brzegu tkaniny.

 

9.Używaj nici, igieł i stopek odpowiednich do danego rodzaju tkaniny.

Bo albo się nić będzie rwała, albo będzie maszyna źle zszywać, albo się igła złamie.

 

10.Bądź cierpliwy/wa i spiesz się powoli!

Szycie to nie wyścig, to nie praca ani bieg na autobus. Niestety, obecne czasy wymuszają na nas pośpiech i niecierpliwość (bo ja już to muszę mieć już i koniec!). Do szycia należy podchodzić spokojnie i cierpliwie. Nie spieszyć się. Jeśli się źle zszyje, spruć i zacząć od początku. Szyć powoli, bo wtedy wszystko wyjdzie równo i ładnie. Gdy siadasz zapomnij o pędzie i zgiełku, który Cie otacza i oddaj się przyjemności!

Jedna myśl nt. „Jak Szyć – 10 Dobrych Rad

 1. DorARTthea

  1) Fastryguj….no tak, zamki fastryguję ręcznie…i rękawy. Ale wszystko? Tylko po to, żeby sprawdzić, czy leży? Od tego jest maszyna – rozregulować naprężenie górnej nici , wydłużyć maksymalnie długość ściegu i sruuu na szpilkach wbitych „na jeżyka”. Jak coś jest źle, to się wyciąga tą naciągniętą spodnią nitkę i już po „fastrydze”.
  2) Ze skosu kroję tylko spódnice „ze skosu” i bluzki z dekoltem typu woda. Całą resztę należy dopasować krojem, kształtem wycinanych części, a nie liczyć, że się materiał naciągnie. Naciągać się mają prawo tkaniny z lycrą lub dzianiny. Nie na darmo w Burdach zaznaczają nitkę prostą na wszystkich częściach wykrojów, i jeszcze rozmieszczenie części na tkaninie jak wół rozrysowane. Z tym punktem się absolutnie nie zgadzam!
  3) i 4) Tak :-)
  5) Burdę kochaj, ale nie ślepą miłością. Myśl. Mierz części przed skrojeniem i porównuj z własnymi wymiarami, nie bazuj tylko na tabelkach rozmiarów, bo się można nieźle przejechać, a wbrew pozorom czasem nie jest tak łatwo zmniejszyć coś już skrojonego o dwa rozmiary – przynajmniej dla początkującego.
  6-10) Tak, tak, tak, ze szczególnym akcentem przy 6) i 7)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.