Własnoręcznie robiona koperówka

Jak zrobić torebkę kopertówkę?

Hand-made kopertówka

Zgodnie z zapowiedzią prezentuję pierwszy pomysł na ręcznie robiony prezent. Prezent uniwersalny, więc może być na święta, urodziny lub do codziennego użytku. Pomysł na torebkę kopertówkę. Małą, idealną na imprezy lub większe wyjścia, na które nie wypada brać wielkiej torby. Oczywiście, w zależności od tkaniny zewnętrznej torebka może być mniej lub bardziej uniwersalna. Jeśli nie mamy pomysłu na kolor, to najlepiej zrobić ją czarną i do środka wyłożyć kolorową, wzorzystą podszewkę. Wtedy elegancję połączymy z miłą niespodzianką.

Jak zrobić kopertówkę.pdf

Potrzebne:

 • Gruba tkanina (zamsz, bawełna), 35×40
 • Ozdobna podszewka, 35×40
 • Tekturka po opakowaniu na męską koszulę,
 • Ozdobny guzik,
 • Mocna nić, najlepiej kordonek,
 • Bawełniana tasiemka,
 • Klej Magic (do kupienia w sklepie papierniczym, skleja ze sobą dosłownie wszystko),
 • Ołówek, linijka, nożyczki, gruba igła.

Odcinamy górną wypustkę z kartonu. Zaznaczamy ołówkiem na tekturce 3 linie, zgodnie z poniższym schematem.

Hand-made kopertówka

Po wyznaczonych liniach delikatnie (i bardzo ostrożnie, nie trzymamy nożyczek za ostrze!) przejeżdżamy ostrzem nożyczek a następnie zginamy na 3 części tworząc bazę torebki.

Kopertówka hand-made

Następnie za pomocą kleju (UWAGA: klej jest szybko schnący i dość mocny, należy pamiętać o ostrożnym użyciu, umyciu rąk po zastosowaniu i trzymania go daleka od dzieci, zwierząt i nieodpowiedzialnych współlokatorów). Przyklejamy podszewkę do wewnętrznej strony torebki i jeśli konieczne to do zewnętrznej (w tym przypadku należy przygotować dwa takie same kawałki podszewki). Gdy klej wyschnie obcinamy nadmiar tkaniny równo z brzegiem tekturki.

kopertówka hand-made

Na tkaninie zewnętrznej (zamsz/bawełna) odmierzamy 15 cm i składamy prawą stroną do prawej wzdłuż powstałej linii. Przykładamy tkaninę do torebki, tak by obu stronach był 2 cm zapasu materiału. Zaznaczamy szpilką z obu stron.

Zszywamy ze sobą brzegi zewnętrznej tkaniny za pomocą igły i nitki (maszyny, jeśli posiadamy). Jest to prezent, więc zszywamy drobnym i mocny ściegiem. Dodatkowo wykańczamy ozdobnie brzeg ściegiem obrębowym. Odwracamy tkaninę na prawą stronę. Tekturkę smarujemy klejem, ostrożnie wkładamy ją w powstałą „kieszeń i następnie sklejamy.  Dodatkowo przyklejamy zewnętrzną tkaninę do klapy torebki.

scieg ozdobny
Brzegi klapy torebki przycinamy do kształtu torebki zostawiając 1 cm zapasu. Kilka milimetrów nad szwem rozcinamy tkaninę i podwijamy nadmiar do środka. Brzegi kieszeni torebki podwijamy i przyklejamy do wewnątrz. Aby tkanina się dobrze skleiła można ją spiąć klamerkami i zostawić od wyschnięcia. Również zewnętrzną tkaninę na klapie podwijamy i przyklejamy do wewnątrz klapy. Następnie brzeg wykańczamy poprzez przyklejenie bawełnianej tasiemki. Zaznaczamy środek torebki. W odległości 2-3 cm od środka przyklejamy bawełnianą tasiemkę długości 5 cm. „Zamykamy” klapę i zaznaczamy środek bawełnianej pętelki, przyszywamy w tym miejscu ozdoby guzik i gotowe!

Własnoręcznie robiona koperówka

11 myśli nt. „Jak zrobić torebkę kopertówkę?

 1. Agnieszka Autor wpisu

  Oczywiście, że może być jeans! Każda mocna i trochę grubsza tkanina świetnie się nadaje na tą kopertówkę

 2. Agnieszka Autor wpisu

  Myślę, że tak. Generalnie każda tkanina będzie dobra, ponieważ sztywnosc kopertówkę uzyskujemy dzięki tekturce.

 3. MotylekCzerwony

  Właśnie taką torebkę zamierzam teraz zrobić :) Pasek z jeansu skończyłam i teraz kopertówka na mojej liście. Ile Ci zajęło czasu aby ją zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.