Jak uszyc bluzke

Jak uszyć satynową bluzkę?

Jak uszyc bluzke

Dziś prezentuję satynową bluzkę. Wybór kroju nie jest przypadkowy. Jest to jeden z moich ulubionych kroi bluzek, ponieważ jest bardzo wygodna i niezobowiązująca.

Pierwszy raz zobaczyłam ją w New Yorker w Antwerpii i od razu kupiłam dwie. Wersji na co dzień (granatową) i na imprezę (z cekinami, w kolorze spranego różu). Z tego co pamiętam kosztowały 3 lub 4 € za sztukę, więc jak na Belgię była to śmieszna cena (tyle samo kosztował chleb lub lepsze piwo). Jakość tkaniny pozwoliła na noszenie bluzek ok. 1,5 roku. W zeszłe wakacje kupiłam kolejną w tym samym kroju, też z New Yorker ale już w Polsce, w kolorze beżowym i za mniej śmieszne 20zł (po przecenie!). Niestety, bluzka sama podążą za trendami i staje się coraz bardziej przeźroczysta. Za pewne jest to „moja wina”, bo piorę ją w 30 stopniach, program delikatny ;-). Ostatnio, chciałam kupić 4 taką samą bluzkę.  Tym razem kremową z tiulowymi różami (och!). Na szczęście, przed zakupem pohamował mnie zdrowy rozsądek. Niska jakość przeważyła nad niską ceną i postanowiłam uszyć sama taką bluzkę z satyny. Jak widać kryzys skłania nas do bardziej racjonalnych działań. Wysnułam nawet tezę, że kryzys zdecydowanie wpływa na nasze decyzje zakupowe i cena oraz jakość staje się ważniejsze niż wszystkie zabiegi promocyjne i marketingowe obietnice.

Ale dość tej teorii. Czas na praktykę. Jak zawsze poniżej prezentuję opis uszycia takiej bluzki. Do opisu dołączam również wykrój. Wykrój  można wydrukować na 2 kartkach A4. Wyciąć, odpowiednio dopasować do swoich rozmiarów (najlepiej użyć wymiarów ze swojego ulubionego t-shirtu) i przenieść na większy format (kartka A3 lub papier pakowy). Powodzenia!

 Jak_uczyc_bluzke.pdf

Potrzebujemy:

 

  • 1 m satyny,
  • gumka szer.: 2cm, długość ok. 70 cm,
  • papier A3 do przygotowania wykroju,
  • maszynę do szycia.

WYKRÓJ: Wykroj satynowej bluzki.pdf

Przed przystąpieniem do szycia tkaninę należy zdekatyzować (wyprać w ciepłej wodzie, wysuszyć i rozprasować).

 

Przygotowanie wykroju:

Wykrój bluzki został zamieszczony w oddzielnym pliku. Należy wydrukować, wyciąć wykrój a następnie przekopiować na arkusz A3 oraz uzupełnić dolną część wykroju bluzki. Przed wycięciem wykroju najlepiej sprawdzić i skorygować wymiary bluzki do pożądanych.

Przód i tył: Składamy tkaninę na pół i zaznaczamy środek. Następnie rozkładamy ją i dwa boczne brzegi składamy do środka lewą stroną do lewej. Układamy wykrój na jednym z powstałych brzegów, tak by brzeg wykroju był równy
z brzegiem tkaniny. Przypinamy gęsto szpilkami. Wycinamy z dodatkiem 1 cm na szwy. Następnie wyciętą tkaninę wraz z przyczepionym wykrojem przykładamy do drugiego brzegu tkaniny. Ponownie brzeg wykroju powinien być równy z brzegiem tkaniny i wycinamy równo z już wyciętą tkaniną. Dzięki temu zabiegowi obie części będą równe.

Dekolt: Wykrój przykładamy, tak by dolny brzeg dekoltu był równo z brzegiem tkaniny. Wycinamy z dodatkiem 0,5 cm na szwy. Podobnie jak z przodem i tyłem wyciętą tkaninę przykładamy 3 razy i wycinamy. Dekolt powinien być w sumie wycięty 4 razy. Na wyciętym dekoltu zaznaczamy, punkt wszywania przodu i tyłu bluzki.

Szycie dekoltu: Dwie części dekoltu składamy prawą stroną do prawej. Spinamy szpilkami. Dół dekoltu zszywamy od miejsca zaznaczenia do brzegu z obu stron. Górę dekoltu przeszywamy całą. Obrzucamy gęstym ściegiem zygzakowatym zszyte brzegi. Te same czynności wykonujemy z dwoma pozostałymi częściami dekoltu.

jak uszyc satynowa bluzke

Połączenie dekoltów: Wykańczamy szwy dla obu dekoltów. Jedną ze zszytych części dekoltu wywijamy na prawą stronę i rozprasowujemy szwy. Następnie wkładamy wywinięty dekolt w dekolt, który pozostawiliśmy na prawej stronie, tak by boczne brzegi były ze sobą równo. Spinamy boczne brzegi szpilkami i mocna zszywamy. Wykańczamy szwy. Dekolt, który był na lewej stronie wywijamy na prawo i rozprasowujemy szwy.

jak uszyc satynowa bluzke

Przód i tył: Przód i tył składamy prawą stroną do prawej. Spinamy lub fastrygujemy boczne brzegi. Przeszywamy prostym ściegiem i obrzucamy zygzakiem brzeg materiału lub zszywamy ściegiem elastycznym.

Ramiona: Brzegi ramion zaprasowujemy ok. 0,5 cm na lewą stronę. Następnie obrzucamy ściegiem owerlokowym lub gęstym ściegiem zygzakowatym i przyszywamy zaprasowaną część do bluzki.
jak uszyc satynowa bluzke3Połączenie bluzki i dekoltu: Przykładamy przód do dekoltu. Na środku lub robimy 2-3 plisy, tak by szerokość przodu i tyłu bluzki była równa z szerokością nie zszytej części dekoltu. Wyznaczmy, która część dekoltu jest przodem a która tyłem oraz oznaczamy prawą i lewą stronę. Łączenie zaczynamy od punktu, w którym kończy się zszycie brzegu dekoltu. Ujmujemy razem oba nie zszyte brzegi dekoltu i górny brzeg przodu bluzki, prawą stroną bluzki do prawej strony dekoltu. Brzegi dekoltu i brzeg bluzki powinny być ze sobą równo. Przypinamy szpilkami lub fastrygujemy. Zszywamy ściegiem prostym i gęsto obrzucamy brzeg zygzakiem lub zszywamy ściegiem owerlokowym. To samo powtarzamy z tyłem bluzki.

jak uszyc satynowa bluzkeTuneli na gumkę: Wykańczamy boczne szwy. Podwijamy 1 cm od brzegu na lewą stronę. Zaprasowujemy. Podwijamy kolejne 2,2 cm od zgięcia ponownie na lewą stronę (do wyznaczanie odległości można wykorzystać gumkę). Zaprasowujemy i przypinamy szpilkami. Przyszywamy wzdłuż górnego zagięcia, tak by powstał tunelik na gumkę. Zostawiamy 2-3 cm nie zszyte i za pomocą agrafki wciągamy gumkę. Następnie ujmujemy razem brzegi gumki i zszywamy je 2 razy ściegiem zygzakowatym. Gumkę chowamy i zaszywamy tuneli. Wykańczamy szwy.

jak uszyc satynowa bluzke

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.