szycie poduszki

Śpiąc w Adamaszku


Do domu praktycznie nic nie szyję. Nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że tak jak pozostałe 75% młodych Polaków nie mam swojego mieszkania, które mogłabym dekorować. Do uszycia poszewek na pościel namówiła mnie moja Mama, która miała przepiękny adamaszek z orientalnym wzorem. Szyjąc pościel odkryłam, że istnieją specjalne zamki do pościeli (do kupienia w sklepie Len, ul. Św. Jana, Katowice), które kupuje się z metra i mają specjalne miękkie ząbki.

Szycie pościeli jest bardzo proste. Jedynie o czym musimy zadecydować to, sposobie wszycia zamka. Trochę głowiłam się przy zamku, ale tu pomocne okazały się gotowe poduszki i Mama. Jedynym utrudnieniem jest duża ilość tkaniny, którą trzeba ogarnąć i zszywanie długich, prostych odcinków (nuda ;-) ). Nie o było się bez pomyłek na prostym ściegu, ale efekt dzięki przepięknemu wzorowi wyszedł piorunujący.

szycie poduszki

Dla tych, którzy nie chcą się głowić, sposób uszycia pościeli jak zawsze poniżej. Szycie prezentuję na przykładzie poduszki. Kołdrę wykonujemy dokładnie tak samo.

Jak_uszyc_poszewke_na_posciel.pdf

Potrzebujemy:

 

 • Tkaniny pościelowej (bawełna, satyna bawełniana, kora, adamaszek)
 • Maszyna do szycia
 • Deska do prasowania i żelazko
 • Zamek do pościeli

Przed przystąpieniem do szycia tkaninę należy zdekatyzować (wyprać w ciepłej wodzie, wysuszyć i rozprasować). Można dekatyzacje pominąć, ale przy obliczaniu wymiarów należy dodać ok. 10-15% zapasu.Tkaninę przycinamy zgodnie z wymiarami pościeli, na którą mają być poszewki. Do zdjęcia miary najlepiej użyć pościeli, którą już posiadamy. Dodajemy zapasy na wszycie zamka (ok. 6 cm). Poduszki najlepiej ciąć tak by były z jednego kawałka materiału. Kołdrę lepiej podzielić na 2 części (góra i dół), ułatwi to wszywanie zamka i operowanie dużą ilością materiału.

Jeden brzeg podwijamy na szerokość 0,5 cm do wewnątrz. Zaprasowujemy i przeszywamy podwinięcie. Następnie podwijamy 1,5cm ponownie do wewnątrz (pierwsze podwinięcie chowa się w środku). Zaprasowujemy. Drugi brzeg podwijamy podwijamy 0,5 cm (zszywamy), 1,5 i jeszcze raz 1,5 cm (podwijamy tak, by wcześniejsze podwinięcie „się schowało”).

szycie poduszki

 Do brzegu podwiniętego tylko raz na 1,5 cm przyszywamy zamek. Zamek przykładamy tak by brzeg zgięcia pokrył się z linią ząbków lub był pod nią. Przed wszyciem zamek najlepiej przyfastrygować. Do szycia zamka najlepiej zastosować specjalną stopkę.

 wszywanie zamka do poduszki

Brzeg z wszytym zamkiem będzie się znajdować pod spodem poduszki. Składamy tkaninę lewą stroną do lewej. Brzeg z wszytym zamkiem układamy ok. 3-4 cm niżej niż drugi brzeg. Drugi brzeg składamy wg zaprasowanych zagięć. Jeśli to konieczne dolny brzeg podciągamy do góry tak, aby oba zagięcia się spotkały i zasłoniły zamek. Przypinamy zamek szpilkami do drugiego brzegu. Fastrygujemy i przyszywamy.

szycie poduszki

Odwracamy tkaninę na lewą stronę. Składamy ją tak, by górny brzeg wyznaczała linia 2 zgięcia. Zszywamy boki i dolny brzeg (jeśli poszewka nie jest z 1 kawałka). Brzeg zamka i tkaniny obrzucamy zygzakiem. Dodatkowo, wzmacniamy zamek przeszywając po szwie kilka razy.

szycie poduszki

4 myśli nt. „Śpiąc w Adamaszku

 1. Paulina

  A gdzie można dostać taki piękny adamaszek? Będę wdzięczna za info.

 2. Agnieszka Autor wpisu

  Adamaszek dostałyśmy od Babci, jakieś 10 lat temu. Ponieważ na tak dużą pościel nie starczyłoby, dokupywałyśmy jeszcze materiał i jak się okazało…adamaszek jest prawie w ogóle nie dostępny. A o tak pięknych wzorach można tylko pomarzyć.

 3. Kasia

  Witam,
  Od razu zaznaczę, że dopiero przymierzam się do szycia. Maszyna była u babci, a moja przygoda z szyciem rozpoczęła się i zakończyła na skróceniu i powinięciu sobie spódnicy ;-) teraz chciałabym uszyć coś więcej i pomyślałam sobie o pościeli, co wydaje się być jedną z prostszych rzeczy do uszycia. Dopiero rozglądam się za materiałami, te które przypadły mi do gusty mają wymiar 150cm szerokości. Typowy wymiar pościeli to jednak 160, może mogłaby mi Pani polecić jakiś sklep internetowy z materiałami bądź ciekawe rozwiązanie na uszycie pościeli 160, 200 z materiałów węższych :-)

  pozdrawiam

 4. Agnieszka Autor wpisu

  Pościel to dobry pomysł na rozpoczęcie szycia, bo polega ono w dużej mierze na przeszywaniu prostych odcinków. Ale należy się przygotować na długie szycie i bardzo dużo szycia. I trzeba nauczyć się operować z dużą ilością tkaniny. Co do materiału, to i tak trzeba wziąć pod uwagę kurczenie materiału po praniu, zapas na szwy, grubość kołdry, więc 160 cm to i tak za mało, trzeba kombinować i np. doszyć po bokach pasy z innej tkaniny. Pasy mogą być np. w kontrastowym kolorze, lub jednym ze wzoru. Można też wyciąć 4 kawałki o szerokości np. 44 cm i zszyć ze sobą (w sumie uzyskamy szerokość 176), ale to oznacza zużycie o wiele większej ilości tkaniny. Co do sklepów internetowych, to ciekawe tkaniny są tutaj: http://sklep.textilmar.pl/bawelny-poscieloweogrodowe-plotna-bawelniane-c-71_181.html. Raz u nich kupowałam i byłam zadowolona z zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.