kamizelka z jeansu

Kamizelka z jeansów

Dzisiejszy wpis miałam rozpocząć od  konieczności recyclingu, ale doszłam do wniosku, że rozpisywanie się na temat tego czy My Polacy jesteśmy proekologiczni, mija się z celem. Bo w końcu czy nie jesteśmy proekologiczni? Czy nie wykorzystujemy słoików z przetworów, dżemów, majonezów na własne zaprawy? Czy nie kolekcjonujemy jednorazówek ze sklepu, aby w nich wynieść śmieci? Czy nie przetwarzamy wszystkich papierowych opakowań i metalowych puszek na pojemniki, w których można trzymać różne rzeczy? Już nie wspominając o gazecie. Tak więc, jesteśmy proekologiczni, ale nie do końca z zgodnie z dyrektywami UE ;).

Również ubrania można przerabiać, dzięki czemu całkiem spore kawałki materiału nie zmarnują się i zyskają drugie życie (a my miano proekologicznych ;) ). Najlepszym przykładem są jeansy, które po dłuższym czasie noszenia przecierają się. Przetarcia najczęściej pojawiają się w mało atrakcyjnych miejscach (znaczy się w atrakcyjnych miejscach, ale nie koniecznie chcemy je pokazywać). Zwykle aż żal wyrzucać takie jeansy, ponieważ nogawki są w dobrym stanie. Na szczęście wystarczy odrobina kreatywności i jeansy mogą stać się spódniczką lub torbą (to chyba 2 najpopularniejsze przeróbki). Ostatnio wpadłam na pomysł, żeby jeansy przerobić na kamizelkę. Pomysł okazał się całkiem udany. Oczywiście, przeróbka jeansów kosztuje trochę nerwów, bo gruby materiał się zwykle ciężko szyje. Do tego przetestowałam specjalne grube nici do jeansu i niestety, nie podołały zadaniu. Nitka nie chciała się wiązać lub ścieg wychodził brzydko, więc zszyłam „tradycyjnymi” nićmi. Z wykończeniem poszłam trochę na łatwiznę ;), ale przy tak małym projekcie można sobie pozwolić na odrobinę luzu ;)

kamizelka z jeansu

Sposobem tej przeróbki, dzielę się poniżej.

Instrukcja do pobrania: Jak uszyc kamizelke.pdf

Potrzebujemy:

 • Koszulkę – bokserkę,
 • Jeansy-już-nie-do-noszenia,
 • Kawałek ozdobnej podszewki i ok. 20 cm koronki,
 • ok. 40 cm bawełnianej tasiemki,
 • 3 ozdobne guziki,
 • Maszyna do szycia,
 • Papier A3 i ołówek.

Przed przystąpieniem do szycia należy wyprać jeansy i odciąć część, która jest podarta.

Przygotowanie wykroju:

Koszulkę przykładamy do kartki i odrysowujemy zewnętrzny bok (od ramienia do połowy długości boku) oraz przedni podkrój ramienia i dekoltu (do środka koszulki). Obok lub na osobnej kartce odrysowujemy zewnętrzny bok (od ramienia do połowy długości boku) oraz tylny podkrój ramienia i dekoltu (do środka koszulki).

Za pomocą linijki dorysowujemy dół oraz linię środka wykroju (brzeg dekoltu połączony z brzegiem dołu). Dla przodu dorysowujemy również linie dołu oraz brzeg. Brzeg możemy zrobić prosty, zaokrąglony, lub przeciągnąć go w dół. Wszystko zależy od ilości tkaniny, naszych zdolności i fantazji. Ja zdecydowałam się na prosty brzeg kamizelki z guziczkami.

Krojenie:

Rozcinamy  nogawki jeansów wzdłuż  zewnętrznego brzegu. Przykładamy wykroje do jeansów, tak aby wyciąć przód 2 razy i 2 razy tył (lub raz z ze złożonego materiału). Aby poszczególne części były wycięte jednakowo, należy przyłożyć już wycięty przód do materiały i od niego wyciąć 2 część przodu. Wszystko wycinamy z 1 cm zapasem (tniemy 1 cm od wykroju).

Szycie: Jeśli wycięliśmy tył z 2 części, to składamy je prawą stroną do prawej i zszywamy ok. 1 cm od brzegu. Brzeg obrzucamy gęstym ściegiem zygzakowatym i zaprasowujemy na jedną stronę. Zszyty tył przypinamy prawą stroną do prawej strony ozdobnej podszewki. Wycinamy wzdłuż linii tyłu. Dolny brzeg podszewki obrzucamy ściegiem zygzakowatym i przyszywamy ozdobną koronkę. Następnie, przypinamy podszewkę lewą stroną do lewej strony tyłu
i zszywamy.

Szycie kamizelki z jeansu

Składamy tył i obie części przodu prawą stroną do prawej. Spinamy szpilkami ramiona, zszywamy je. Następnie spinamy boki i również je zszywamy. Brzegi wykańczamy gęstym ściegiem zygzakowatym. Szwy zaprasowujemy do tyłu. Do przednich brzegów kamizelki przypinamy na prawej stronie bawełnianą taśmę. Przyszywamy ją blisko brzegu, następnie taśmę wywijamy na lewą stronę kamizelki. Powstały brzeg zaprasowujemy. Przyszywamy drugi bok taśmy do kamizelki.

Szycie kamizelki z jeansu

Kolejnym etapem jest wykończenie pokrojów ramion, dekoltu, podkroju tyłu i dolnego brzegu. Wszystkie brzegi obrzucić gęstym zygzakiem i podwinąć na ok. 0,5 cm. Zaprasować i przyszyć blisko brzegu.

Guziki i dziurki: Do szycia dziurek używamy specjalnej stopki i podstępujemy zgodnie z zaleceniami producenta (na moim Łuczniku szycie dziurek było opisane w instrukcji). Zanim rozpoczniemy „szyć dziurki” sprawdzamy jaka powinna być wielkość dziurki i dokładnie mierzymy odległości. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją dla naszej maszyny. Po wyszyciu dziurek, delikatnie rozcinamy między szwami. Na koniec przyszywamy guziki.

wszywanie guzików do kamizelki

Szycie kamizelki

Wykańczamy wszystkie szwy i kamizelka jest gotowa do noszenia.

4 myśli nt. „Kamizelka z jeansów

 1. Mania

  Jesteś genialna ! :) Ja też szyję od 10 roku życia (tzn. szyłam ), ale sytuacja w której się teraz znajduje nie pozwala mi na wykonywanie swojej pasji :( Może za jakiś czas sie zmieni. Pozdrawiam i życzę wytrwałości :)

 2. Monia

  W takim razie poproszę i zabiorę się do wykorzystania instrukcji w praktyce :))) Super pomysł na przeróbkę zalegających w szafie spodni! Dzięki :*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.