Ozodby świąteczne handmade

Ozodoby świąteczne handmade

Ozodby świąteczne handmade

Grudzień to szczególny miesiąc, w którym czas dzielimy między oczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę a intensywnym przygotowaniem do świąt. Oprócz zakupów prezentów, sprzątania, pieczenia ciast, również stroimy choinkę i dom na ten szczególny czas. Świąteczne ozdoby rozświetlają i dodają koloru w zimowe, szare dni.

W tym roku wreszcie udało mi się zrealizować moje postanowienie, że część ozdób przygotuję samodzielnie. Pierwsze już zawisły jako dekoracja okna a reszta albo jeszcze się szyje albo czeka na choinkę ;).

Dekoracje świąteczne

W ozdobach postawiłam na dwa kształty – serca i gwiazdki. Do szycia wykorzystałam tkaninę w kratkę i resztkę białego materiału z tłoczonym wzorem. Tkaniny w kratę trochę się naszukała i idealną udało mi się znaleźć w sklepie w Łaziskach (gorąco polecam ten sklep, jeśli ktoś jest ze Śląska – ogromny wybór tkanin i przemiła obsługa). Do wypełnienia ozdób użyłam ociepliny oraz pociętych resztek tkaniny. Do dekoracji przydały się również świąteczne tasiemki i srebrna nitka.

jak zrobić ozodoby świąteczne

Same kształty narysowałam za pomocą prostego programu graficznego (w zasadzie do tego wystarczy najzwyklejszy edytor tekstów z możliwością rysowania). Wydrukowałam je i wycięłam.

Następnie odrysowałam na podwójnie złożonej tkaninie i wycięłam.

jak zrobić ozodoby świąteczne

jak zrobić ozdoby świąteczne

Szycie zaczęłam od serc. Obie części zszyłam na lewej stronie po śladzie ołówka zostawiając na jednym boku 3-4 cm otwór. Następnie delikatnie nacięłam nacięłam łuki serduszka i miejsce przegięcia, to pozwala na ładniejsze ułożenie się tkaniny po jej przewróceniu na lewej strony.

jak zrobić ozdoby świąteczne

Przez ten otwór wywróciłam ozdobę na prawą stronę i wypełniłam ociepliną. Ponieważ serduszka są dość małe, a tkanina jest sztywna, to przy równomiernym rozłożeniu ociepliny w środku przydała się igła z nitką. Dzięki dwóm igłą przeciągnęłam „rogi serduszek” na właściwe miejsce. Następnie nitki poobcinałam i usunęłam z ozdoby.

jak zrobić ozodoby świąteczne

Na koniec podwinęłam brzegi pod spód i delikatnie zszyłam otwór na prawej stronie.  Aby nie było widać szwu szyłam czerwoną nitką tylko po czerwonych kwadratach a część łączenia tkanin zrobiłam po wewnętrznym podwinięciu.

Na koniec ułożyłam serduszka w jednej linii. Przez każde przeciągnęłam srebrną nitkę. Każde serduszko przeszywałam nitką na górze i na dole, by zapobiec ich przesuwaniu po nitce.

jak zrobić ozodoby świąteczne

Górę dekoracji zwieńczyłam kokardką z tasiemki. Do kokardki przypięłam agrafkę, którą przymocowałam do firanki.

Dekoracje świąteczne

A już wkrótce zaprezentuję pozostałe ozdoby, czyli gwiazdki i bardzo modne serduszka ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.