jak uszyć bluzkę do karmienia

Jak uszyć bluzkę do karmienia?

Mamy karmiące naturalnie w Polsce mają ciężko. I to dosłownie ciężko, bo nie dość, że dźwigają małego smyka i 2 cysterny z zapasem jedzenia dla niego, to jeszcze każdy chce, by karmiły naturalnie, ale nikt im tego nie ułatwia. Praktycznie nigdzie nie ma miejsc do karmienia. Na całym Śląsku chyba tylko jedna Ikea ma specjalny pokój dla mam (czyżby sklep meblowy realizował politykę prorodzinną lepiej niż nasz rząd?). To powoduje, że wszelkie wyjście z domu z maluchem są trochę stresujące, bo co z tego, że jadł przed chwilą skoro za chwilę może chcieć znowu. Czasem mam wrażenie, że mamy powinny siedzieć w domu i za wyjątkiem spacerów najlepiej nie pokazywać się światu. A już najlepiej nie pokazywać jak karmią dziecko w miejscu publicznym. W tym przekonaniu utwierdzają mnie producenci ubrań do karmienia. Po sprawdzeniu oferty w HappyMum i na Allegro totalnie się załamałam. W pierwszym przypadku ubrania są piękne, ale koszmarnie drogie. W drugim są tańsze, ale za to koszmarnie brzydkie. Chyba są specjalnie brzydkie, żeby przypadkiem jakaś mama karmiąca nie próbowała wyjść z domu gdzieś dalej niż do parku.

A że jestem mamą karmiącą i wychodzącą z domu, to zapragnęłam założyć coś innego niż koszula. I tak, uszyłam sobie bluzkę do karmienia. Szyłam ją już jako mama, czyli w krótkich odcinkach czasu, gdy moja córka spała, a ja już ogarnęłam siebie, dom, pranie, prasowanie (bluzkę zaprasowywałam przy okazji prasowania pieluch), gotowanie, sprzątanie, sprawdzenie poczty, Facebooka, ogarnięcie becikowego itd. W związku z małą ilością czasu bluzka nie wyszła idealnie i złamałam większość zasad poprawnego szycia. Ale za to wykorzystałam zalegającą w szafie tkaninę i gipiurę. Koszt całej bluzki to ok. 20 zł, aczkolwiek wykorzystana gipiura była dość droga.

bluzka do karmienia

Potrzebne:

Tkanina: bawełna elastyczna dł. 0,7 m,

Pasmanteria: Zamek kryty dł. 30 cm, gipiura ozdobna dł. 70 cm,

Sprzęt: maszyna do szycia + stopka do wszywania zamków, żelazko i deska

Czas: tego było najmniej ;-)

dobloga1

Wykonanie:

Do wykonania wykroju wykorzystałam bluzkę z kimonowym rękawem, którą mam w szafie. Oryginalnie złożoną tkaninę złożyłam jeszcze raz na pół, tak by brzeg fabryczny wystawał poza środkowy brzeg tkaniny. Dzięki temu złożeniu otrzymałam tył w całości i przód w dwóch częściach.

Do tak poskładanej tkaniny przyłożyłam bluzkę, tak by jej środek pokrył się z brzegami fabrycznymi. Ołówkiem odrysowałam krój dodając zapasy na szwy i  zaznaczyłam dekolt.

do bloga2

jak uszyć bluzkę

Wycięłam, przy czym przez 4 warstwy tkaniny cięło się fatalnie. Dekolt z przodu pogłębiłam, ale jego najlepiej indywidualnie dopasować do własnych preferencji i stanika do karmienia (im wyżej dekolt, tym dłuższy zamek jest potrzebny).

jak uszyć bluzkę

2 części przodu złożyłam prawą do prawej. Na brzegu fabrycznym ułożyłam zamek i zaznaczyłam dokąd sięga. Następnie, przeszyłam od dołu do tego miejsca. A odcinek, w którym będzie zamek przeszyłam luźnym i bardzo szerokim ściegiem. Brzegi rozprasowałam na płasko.

 Kolejnym etapem było zszycie tyłu z przodem, czyli przyłożyłam obie części prawą do prawej. Najpierw zszyłam ramiona, a potem boki. Wszystkie brzegi obrzuciłam zygzakiem i zaprasowałam do tyłu.

Następnie wykończyłam dół (2 razy podwinięty na szerokość 1 cm) i rękawy (2 razy podwinięte na szerokość 0,5 cm).

do bloga7

jak uszyć bluzkę

Teraz czas na wykończenie dekoltu. Czyli obrzuciłam go ściegiem zygzakowatym, zaprasowałam 0,5 cm do środka i przeszyłam. UWAGA! Tak nie wykańcza się tego typu dekoltów, bo zawsze będą odstawać. Lepiej obszyć go atłasową lamówką, pliską ze skosu lub odszyciem.

jak uszyć bluzkę

Na koniec zamek, czyli coś co pozwoli maluchowi dostać się do jedzenia ;). Do dziś nie wiem, jak wszyć kryty zamek i nie miałam czasu, by szukać informacji na ten temat w internecie, więc UWAGA! w ten sposób nie wszywa się zamka krytego.

Zamek przyłożyłam do lewej strony bluzki, tak by ząbki pokryły się z zaszytym miejscem. Przypięłam go szpilkami. Następnie przyszyłam go z wykorzystaniem specjalnej stopki. Zaszytą część rozprułam, co spowodowało, że zamek ładnie się ułożył pod materiałem i nie był widoczny.

jak uszyć bluzkę do karmienia

jak uszyć bluzkę do karmienia

Na koniec po obu stronach zamka przyszyłam ręcznie gipiurę.

jak uszyć bluzkę do karmienia

I gotowe. Bluzkę można założyć i wyjść…na spacer ;).

do bloga13

jak uszyć bluzkę do karmienia

Wybaczcie brak pokazu jak ona działa i brak prezentacji na modelce, ale jako młoda mama nie mam czasu na wielogodzinną stylizację i sesje zdjęciową ;).

A bluzka sprawdza się świetnie. Już w niej parę razy wychodziłam i karmi się wygodnie.