jak przerobić koszulę

Jak przerobić męską koszulę na damską?

Dziś zaprezentuję Wam jak przerobiłam koszulę męską na damską. Nie uwierzycie, ale zaczęłam ją przerabiać rok temu. Wtedy miała to być miętowa koszula ciążowa, ale przesadnie ją zwęziłam i odłożyłam nie wykończoną. Dopiero nie dawno zrobiłam ostatni szew (brakowało raptem 20 cm!) i mam nową fajną koszulę po domu (o czym pisałam tu).

Męskie koszule, nie ważne czy od męża, taty czy brata, zwykle są wykonane z dość dobrej gatunkowo bawełny. Gdy na koszuli pojawią się pierwsze oznaki znoszenia i nie na daje się już na wyjście, można ją jeszcze spróbować przerobić. Najszybciej zużyciu ulegają mankiety i kołnierzyk. Po ich odcięciu zostaje nam jeszcze sporo dobrej bawełny, z której możemy wyczarować coś dla siebie :)

jak przerobić koszulę

jak przerobić koszulę

Tą przeróbkę zaczęłam od przymiarki. Po niej stwierdziłam, że konieczne jest zwężenie ramion, rękawa i boków. Do wycięcia nadawał się kołnierzyk i postanowiłam skrócić rękawy do mojej ulubionej długości 3/4. Na początku dokładnie rozprasowałam koszulę, co nie było takie łatwe. Potem odcięłam mankiety i kołnierz.

jak przerobić koszulę

Następnie wywróciłam koszulę na lewą stronę. Od szwu rękawa odmierzyłam 4 cm, zaznaczyłam w kilku miejscach i zrobiłam prostą linię łączącą te punkty. Starałam się by linia była równoległa do szwu (użyłam ołówka i linijki). To samo zrobiłam na bokach koszuli. Zszyłam ściegiem overlockowym po zaznaczonej linii, a następnie odcięłam nadmiar materiału. Jeśli  nie mamy ściegu overlockowego, to szyjemy zwykłym ściegiem, przycinamy materiał i pozostały brzeg obrzucamy zygzakiem.

jak przerobić koszulę

jak przerobić koszulę

Kolejnym etapem było zwężenie ramion. W pierwszej wersji zrobiłam zaszewki na ramionach, ale to rozwiązanie nie zdało egzaminu – koszula się brzydko marszczyła, więc zwęziłam tył przez środek o 10 cm. Złożyłam tył koszuli na pół, od środka odmierzyłam 5 cm, przycięłam i zszyłam.

jak przerobić koszulę

Ponieważ dekolt  po zwężaniu „podjechał” do góry, wywinęłam do wewnętrznej rozpinane brzegi koszuli, aż do drugiego guzika. Podwinięcie przyszyłam do koszuli. Na koniec obszyłam dekolt ściegiem podwójnym.jak przerobić koszulę

jak przerobić koszulę

Pozostały jeszcze rękawy. Przycięłam je do długości 3/4, brzeg podwinęłam dwa razy pod spód (zaprasowując za każdym razem) i przeszyłam.

jak przerobić koszulę

Wszystkie nowo powstałe brzegi obrzuciłam ściegiem overlockowym (może też być gęsty ścieg zygzakowaty), bo bawełna koszulowa lubi się strzępić.

jak przerobić koszulę

I gotowe :)

jak przerobić koszulę

3 myśli nt. „Jak przerobić męską koszulę na damską?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.