Sukienka na pochmurną jesień

Skończyło się lato i w szafa mojej córki okazała się deficytowa w sukienki z długim rękawem. Sukienek bez rękawów mamy kilka sztuk i liczyłam, że one w połączeniu z koszulką z długim rękawem wystarczą, ale czasem takie rozwiązanie może spowodować przegrzanie. Dodatkowo, będąc z wizytą w cudowny Sklepie Tekstylnym w Łaziskach kupiłam bardzo miękką holenderska dzianinę w chmurki. Dzianina była przeznaczona właśnie na sukienkę.

sukienka dla dziewczynki

Sukienka wyszła z niej obłędna. Na córce wygląda po prostu super. Dodatkowo, pasuje idealnie, bo wykrój stworzyłam sama (chociaż podkroje ramion mogłyby być lepsze a odcięcie karczku powinno być wyprofilowane po łuku). Ale na szczęście dzianina, przyjmie wszystko. A czego nie przyjmie, to zetnie overlock, więc sukienka układa się dobrze (tkanina nie przepuściła by mi takich niedoróbek).

sukienka dla dziewczynki

Samo szycie było dość łatwe. W zasadzie to była klasyka. Prułam trochę przy wykończeniu, ponieważ zależało mi na tym, żeby zszedł się wzór. I właśnie te wzór przysporzył sporo pracy przy krojeniu sukienki. Chmurki jak możecie zauważyć są ułożone w regularną szachownicę. Przypadkowe krojenie mogłoby spowodować, że sukienka wyglądałaby byle jak. Kroiłam tak, by na przodzie sukienki środek chmurki był środkiem sukienki. Dodatkowo, zadbałam o to by brzeg karczku i dołu sukienki kończył się, tak aby nie przycięło żadnej chmurki (nawet po podwinięciu, bo szkoda takie wzoru).

Udało się wszystko pozszywać. Rękaw był dwa razy poprawiany. Niestety, cięcie z zachowaniem wzoru spowodowało, że zużyłam więcej materiału, niż planowałam. Ale warto było się tak poświęcić.

sukienka dla dziewczynki

A na koniec mam 3 dobre rady związane ze schodzeniem się wzoru:

 1. Przed krojeniem i szyciem upewniamy się czy wzór układa się poprawnie. Dzięki temu zapobiegniemy wycięciu lub zszyciu czegoś ze wzorem do góry nogami.
 2. sukienka dla dziewczynkiPodczas krojenia pamiętamy o zapasie na szwy i tniemy tak, aby linia szwu przechodziła w miejscach gdzie nie ma nadruku.
 3. sukienka-chmurki5Elementy łączone w pionie (np. karczek i spódnica sukienki) powinny być tak skrojone, by dolna część była kontynuacją wzoru z góry (mistrzowie krawiectwa potrafią tak pociąć i pozszywać kratkę, że wzór z rękawa schodzi się idealnie ze wzorem z podkroju pachy).

sukienka-chmurki3

I pamiętajcie, każdemu się rozjedzie albo źle zszycie ;-)

 

6 myśli nt. „Sukienka na pochmurną jesień

 1. Susanna szyje

  Kurcze śliczna ta sukienusia i te chmurki… no marzenie! Nie narzekam na wzornictwo dla chłopaków (są fajne wzory i jest duży wybór) ale czasem to bym sama chętnie uszyła coś z chmurek czy serduszek ;) Bardzo udana kreacja i dobre rady.

 2. Agnieszka Autor wpisu

  Dziekuję :-) i cieszę się, że porady się przydały. To są niewątpliwe uroki posiadania córek: chmurki, serduszka, falbanki. Ach :-)

 3. Milena

  Kreatywność od zawsze była towarem bezcennym :) Piękna prosta kreacja z przekazem :)

 4. Natalia

  Cudowna sukienka! Ten wzór w chmurki – bajka! Od razu mi się spodobał. Gdzie taki materiał mogę dorwać, bo nie mogę się na niego napatrzeć! Uważam też, że zrobienie takiej sukienki dla dziewczynek razem ze swoją małą księżniczką jest świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu! Poza tym zawsze tworzenie wspólnie takich ubrań może zbliżyć. Bardzo dawno nie szyłam sama ubrań, maszynę do szycia pokrywa pewnie spora warstwa kurzu, to czas, aby wyciągnąć ją i w końcu użyć :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.